Ārsta viedoklis par turpmāko valsts rīcību Covid-19 sakarā

Izolācija, darba zaudēšana, neziņa, masveidīga negatīvā informācija – tā ir visauglīgākā augsne visa veida psihisko traucējumu “uzplaukumam”. Vai ir notikušas gana nopietnas konsultācijas ar psihiskās veselības speciālistiem, nevis epidemiologiem, kuri, visticamāk, maz orientējas šajos jautājumos, lai pieņemtu un turpinātu draudēt ar vēl nopietnākiem liegumiem un ierobežojumiem indivīdiem un sabiedrībai? Izteikti ierobežota tiek arī palīdzības sniegšana dažādas traumas (tajā skaitā arī mugurkaula lūzumus ar vai bez muguras smadzeņu bojājumu) guvušiem pacientiem, nemaz nerunājot par šo pacientu rehabilitāciju.

Tāpat mani, līdzīgi kā lielu daļu sabiedrības, uztrauc jautājums par to, kā un kā vārdā tiek pamazām iznīcināta Latvijas ekonomika. Vai tas arī darīts, vienīgi konsultējoties un ņemot vērā epidemiologu ieteikumus? Vai ekonomisti un finansisti ir analizējuši, kādai krīzei valsts un tās iedzīvotāji tiek pakļauti, kādas būs tās sekas un vai tas ir adekvāts solis vīrusa ierobežošanas vārdā?

Es ļoti aicinu mazliet distancēties no vīrusa un tā apkarošanas un paraudzīties uz jūsu rīcību un lēmumiem plašāk un atbildīgāk, kā tas būtu jādara cilvēkiem, kuri vada valsti. Lūdzu, pirms pieņemt lēmumus, konsultējieties ar daudzu citu jomu ekspertiem un profesionāļiem, nevis tikai epidemiologiem! Vīruss pāries, bet mums šajā valstī būs jādzīvo ar sekām, kuras būs radījis nevis vīruss, bet lēmumi, kuri jau šobrīd grauj visas būtiskās jomas, kas vispār veido valsti un cilvēku kā tās vērtību nesēju.

“Delfi” redakcijas piebilde:

Atsaucoties uz viedoklī minēto argumentu, ka “Covid-19 vīruss iet bojā 60 grādu temperatūrā”, pirmkārt, precizējums, ka Covid-19 ir nevis pats vīruss, bet vīrusa (SARS-CoV-2) izraisītā slimība.

Otrkārt, saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) sniegto informāciju, iešana karstā vannā nepasargās no inficēšanās. “Pat ja ūdens vannā vai dušā ir ļoti karsts, tava ķermeņa temperatūra jebkurā gadījumā paliek nemainīga – veselam cilvēkam tā ir robežās no 36,5 līdz 37 grādiem pēc Celsija. Tieši pretēji – iešana ļoti karstā vannā var pat kaitēt tavai veselībai, jo ir risks apdedzināties.”

Tādējādi pat cilvēkam, kurš jau ir inficēts, bet kuram vēl nav parādījušies Covid-19 simptomi, nepalīdzēs arī iešana pirtī. Ja inficēšanās vēl nav notikusi, vislabākā preventīvā prakse ir sociālā distancēšanās un regulāra, bieža roku mazgāšana vismaz 20 sekundes ar ziepēm un ūdeni.

Treškārt, šobrīd nav zinātnisku, drošticamu pierādījumu C vitamīna megadevai kā efektīvam līdzeklim Covid-19 gadījumā.

Ceturtkārt, atsaucoties uz viedoklī minēto, ka ir “divas efektīvas antibiotikas, kas mazina komplikāciju risku un ārstē” – PVO uzsver, ka antibiotikas nepasargā no vīrusiem, bet ir iedarbīgas tikai bakteriālu infekciju gadījumā. “Jaunais koronavīruss, kā jau liecina tā nosaukums, ir vīruss. Tā ārstēšanai vai profilaktiski nevajadzētu lietot antibiotikas. Gadījumā, ja cilvēks ir hospitalizēts, antibiotikas var tikt dotas, ja saslimšanai ar “Covid-19″ pievienojusies arī bakteriāla infekcija.”

Avots