“Decembrī mēs svinētu kāzu gadadienu” Traģisks stāsts par 31 gadu vecu Latvijas iedzīvotāju, kurš nomira no Covid-19

Četras dienas Jūlijas vīrs pavadīja palātā. Dažreiz sarakstījās vai sazvanījās. Jūlija stāsta, ka Artūram tas devies grūti. Vēlāk viņš vispār pārstājis atbildēt. Izrādījies, ka pārvests uz intensīvo terapiju.

“Pat ārsts teica, ka reanimācijā viņš saka, ka mēs ar viņu runājām, viņš teica, ka viņam ir ģimene, ka viņš ļoti grib mājās. Ka viņš darīja visu, ko viņam teica. Cēla rokas, lai plaušām vairāk pieplūstu skābeklis. Viņš darīja visu, kas bija viņa spēkos. Protams, viņš neplānoja nomirt. Viņam bija dzīves stimuls. Kā minimums – bērns,” atzīst Jūlija.

Taču drīz vien Artūru ieveda mākslīgajā komā. Jūliju ar Artūra tēvu uz neilgu brīdi aizsargtērpos ielaida pie sasirgušā. Pie samaņas vīrietis tā arī nenāca. “Sākumā, pirms ieviesa stingros ierobežojumus, mēs neplānojām vakcinēties.

Gribējām paskatīties, kā tas viss būs, kā cilvēki pārnesīs šis vakcīnas. Jo no vienas puses bija bail, ka līdz galam tas viss nav pārbaudīts. Gaidījām kādu laiku, varbūt pavasari. Un tad skatīties un vakcinēties, bet sanāca tā, ka saslimām.

Es vēl pa jokam sacīju, ka tagad ātri izveseļosimies un 5. decembrī mums bija jābūt kāzu gadadienai, tā ir arī mana dzimšanas diena, jubileja, 25 gadi. Un es teicu, ka ja viss būs atvērts, varēsim kā cilvēki aiziet uz restorānu pasēdēt,” teic Jūlija.

Uz jautājumu, kāpēc Artūru tik ilgi neveda uz slimnīcu, atbildēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule. Slimnīcas jau mēnesi dzīvo katastrofu medicīnas sistēmā. Personāla, kas ārstē pacientus, pietrūkst, kas nozīmē, ka stājas spēkā algoritms, kā šķirot pacientus. 

“Kad mēs izmantojam algoritmus, pieņemot lēmumu, tas bieži var novest pie kļūdām. Dažreiz, ja iet uz algoritmu, pat tad, ja mediķis uzskata, ka labāk braukt uz slimnīcu, bet tas neatbilst algoritmam, tad katastrofu medicīnā šādi lēmumi var būt,” atzina Cipule.

“Emocionāli tas ir ļoti grūti mediķiem, pieņemt šos lēmumus algoritmos. Emocionāli ir grūti aptvert, ka ir šīs kļūdas. Īpaši, ja kļūdas ir fatālas un maksā pacientam dzīvību. Jo ilgāk turpināsies situācija, kad mums nav vietu, nav iespējams palīdzēt visiem, kuriem vēlamies palīdzēt, jo vairāk izdegs mediķi un izies no ierindas,” paziņoja Cipule.

Avots