“Neviens mūs negaida…” Zviedrijā strādājusī latviete nevar saņemt pabalstu

 

Piemēram,

jau vairākkārt ir nācies cīnīties par to, lai ārvalstīs strādājušiem reemigrantiem, kas pirms tam nopelnījuši arī Latvijas pensiju, tās izmaksa netiktu kavēta mēnešiem vai gadiem tikai tamdēļ, ka nav skaidri aprēķināta ārvalsts pensijas daļa,”

skaidro ELA vicepriekšsēdētāja Elīna Pinto.

Bezdarbnieka pabalsta piešķiršanai ieskaitāms arī citviet ES/EEZ nostrādātais sociālās apdrošināšanas laiks, bet to nepieciešams apliecināt. Pinto gan pārsteidz tas, ka informācijas apmaiņa starp iestādēm prasa tik ilgu laiku šobrīd, kad daudzās nozarēs tas starp Eiropas valstīm notiek automātiski.

Tieši tāpēc ELA mudina cilvēkus pirms atgriešanās Latvijā precīzi noskaidrot, kādi dokumenti būs vajadzīgi sociālo garantiju saņemšanai, un pašiem tos uz vietas mītnes zemē izprasīt no iestādēm.

Viņa sola no savas puses strādāt, lai mudinātu gan Latvijas, gan Eiropas mērogā maksimāli atvieglot šādu dokumentu apmaiņu starp iestādēm, lai Eiropas pārvietošanās brīvībai netiktu celtas papīra sienas. Tepat kaimiņos Igaunija ar Somiju jau sāk e-veselības datu un recepšu digitālu apmaiņu reāllaikā, un tas nozīmē – tas ir iespējams.

LA.lv