Pandēmijas laikā aktrisei Ilzei Vazdikai piedāvāta nepiedienīga palīdzība

Leģendārā latviešu aktrise Ilze Vazdika savā pasta kastītē saņēmusi sev adresētu vēstuli no svešinieka, kurš kā brīvprātīgais pandēmijas laikā piedāvā palīdzību ikdienas darbos.

Vazdika ir neizpratnē, kā svešinieks uzzinājis viņas dzīvesvietas adresi, tāpat bažījas, vai aiz palīdzības piedāvājuma neslēpjas ļauni nodomi. Pazīstamā aktrise par sūtījumu stāsta raidījumam “Bez Tabu”, lai brīdinātu citus seniorus.

Vēstulē Ilzei Vazdikai, ko aktrise saņēmusi pirmssvētku laikā, tiek uzrunāta tieši viņa, tāpat pieminēta viņas dzīvesvietas adrese. Vēstuli parakstījis kāds A. Kārkliņš, kurš Vazdikai piedāvā dažāda veida palīdzību. Turpinājumā Vazdikai adresētās vēstules fragments.fragments no svešinieka vēstules

Ļoti cienījamā Ilze Vazdika! Tā kā iesaka neapmeklēt sabiedriskas vietas, gribēju jums pastāstīt par iespējām, ko spētu piedāvāt: doties jūsu vietā iegādāties pārtikas preces; palīdzētu jums nokļūt ārstniecības iestādē; palīdzētu ikdienas darbos; nepieciešamības gadījumā iespējama arī simboliska finansiālā palīdzība.

Sarunā ar “Bez Tabu” Vazdikas kundze pauž neizpratni par to, kā svešinieks uzzinājis viņas dzīvesvietas adresi. Ņemot vērā, ka svešinieks vēstulē neko daudz nestāsta par sevi un parakstās ar iniciāli, bažījas, ka aiz palīdzības piedāvājuma varētu slēpties ne tie labākie nodomi. Tāpēc ar raidījuma starpniecību brīdina citus seniorus, kuriem varētu būt nepieciešama palīdzības mājas solī, jo īpaši pandēmijas laikā.Ilze Vazdikasaņēmusi palīdzības piedāvājumu no svešinieka

Bez nekādām norādēm, no kurienes. Pie tam tikai uzvārds Kārkliņš. Tas var būt arī Ozoliņš, Krūmiņš, sazin kas. Tas vienkārši rada aizdomas. Tur bija rakstīts: mēs četri vai seši vīrieši gādāsim. Apmēram tā. Ja vecs cilvēks piekrīt, jo tiešām ir grūti… Man arī grūti atnest no veikala visu nepieciešamo, bet tāpēc neielaidīšos ar svešiem cilvēkiem.

“Bez Tabu” centās sazināties ar vēstules sūtītāju, zvanot uz vēstulē norādīto tālruņa numuru, tomēr centieni izrādījās nesekmīgi.

Policija brīdina par risku

Valsts policijā (VP) iesaka neuzticēties svešiniekiem. Apzinoties, ka šajā laikā ir gana daudz cilvēku, jo īpaši senioru, kuriem varētu noderēt palīdzīga roka, iesaka paļauties uz tuvinieku, kaimiņu, draugu vai brīvprātīgo no kādām organizācijās palīdzību.Olga PodžunaVP Prevencijas nodaļas vecākā inspektore

Protams, saprotam, ka šajos apstākļos, situācijā cilvēkiem ir nepieciešama palīdzība. Iespējams, cilvēki ir nonākuši arī bezpalīdzīgā stāvoklī, īpaši cilvēki gados, vientuļnieki. Tomēr jāizvērtē riski. Šo situāciju var izmantot arī ļaunos nolūkos. Runājot par konkrēto piedāvājumu, iztrūkst informācijas par šo konkrēto personu vai personu grupu. Vēstulē norādīts tikai uzvārds, pat vārda nav. Tas nedod nekādu informāciju par šo kustību vai biedrību, brīvprātīgo komandu. Mēs aicinām iedzīvotājus nebūt lētticīgiem, labāk neuzticēties aizdomīgiem, šaubīgiem piedāvājumiem. Nekādā gadījumā nevajadzētu ielaist dzīvoklī, ja runa nav par pārbaudītiem, zināmiem cilvēkiem. Tāpat šādām personām nedrīkst uzticēt naudu vai bankas karti kādu preču iegādei. Ir risks, ka šīs personas pazudīs ar visu naudu. Aicinām uzticēties tikai zināmām personām. Ja runājam par brīvprātīgajiem, kuri, ja tādi ir, dara labu darbu, būtu svarīgi noskaidrot, vai viņi pārstāv kādu organizāciju. Jāprasa sniegt vairāk informācijas par to, kas viņš ir, par to, kā tieši strādā. Varbūt par šo brīvprātīgo vai brīvprātīgo komandu var uzzināt ko vairāk. To visu var prasīt pašam brīvprātīgajam.

VP pārstāve Olga Podžuna aicina vērsties ar iesniegumu policijā, ja saņemts kāds aizdomīgs nezināmu labdaru piedāvājums. Likumsargi veiks pārbaudi.

Datu valsts inspekcijā (DVI), komentējot par datu, šajā gadījumā Ilzes Vazdikas, iegūšanu un izmantošanu, teic, ka dati varētu būt iegūti gan tiesiskā, gan prettiesiskā ceļā.Jekaterina MacukaDVI direktore

Ja runājam par tiesisku datu iegūšanu, kā piemērs ir situācija, kurā pats cilvēks tos ir uzticējis. Piemēram, adresi, vārdu, uzvārdu. Varbūt persona pati piekritusi kādam mārketingam, piemēram, reklāmas saņemšanai. Iespējams, kādā pasākumā citiem nodevis datus par sevi citiem, parakstoties, ka piekrīt nodot informāciju par sevi citiem pakalpojumu sniedzējiem. Pēc tam dati sāk ceļot. Pēc kāda laika cilvēks, jau neatceroties par šādu piekrišanu, saņem piedāvājumus no citām kompānijām, biedrībām, organizācijām. Ja nevēlamies saņemt piedāvājumus, uzmanīgi jālasa, kam piekrītam, kad minam, piemēram, savu adresi. Tāpat var sazināties ar konkrētajiem piedāvātājiem un pieprasīt izdzēst informāciju par sevi no datubāzes. Protams, informāciju par cilvēku mēdz iegūt prettiesiskā ceļā. No senseniem laikiem kaut kādas kompānijas veidoja datubāzes, sarakstus, ko ik pa laikam tos izmanto, vai nu nododot kādai līdzvērtīgai kompānijai, vai vienai kompānijai kļūstot maksātnespējīgai, pārdod citai kompānijai. Šī klientu datubāze tiek izmantota bez cilvēku piekrišanas.

Arī DVI direktore Jekaterina Macuka aicina ziņot datu sargiem, ja ir bažas par nelikumīgu datu iegūšanu un izmantošanu.

Ja nepieciešama palīdzība, nāk talkā brīvprātīgie

Veids, kā piedāvāta palīdzība Ilzei Vazdikai nav ētisks, uzsver brīvprātīgo,  sabiedriskā labuma organizācijas “Biedrība ”Paliec mājās” pārstāve Ilze Jankovska.Ilze Jankovskabrīvprātīgo kustības “Paliec mājās” pārstāve

Nevar vienkārši iet klāt vai zvanīt pie durvīm, jo liekas, ka kādam vajag palīdzēt. Palīdzībai, tās piedāvāšanai jābūt cieņpilnai. Ar šādām vēstulēm pārkāpj ētikas principus. Tiek izmantoti dati, bet nav zināms, kā tie iegūti. Tiek pieņemts, ka cilvēkam vajadzīga palīdzība. Ar šo pārkāpts pilnīgi viss.

Brīvprātīgie no “Paliec mājās” kustību dibinājuši pavasarī, kad Latvijā sākās Covid-19 uzvaras gājiens. Apzinoties, ka pandēmijas laikā ir cilvēki, kuriem nepieciešama palīdzība, izdevies sapulcēt ap 800 brīvprātīgo palīgu visā Latvijā. Zvanot vai interneta vietnē iespējams pieteikties palīdzības saņemšanai, ziņot par kādu, kuram nepieciešama palīdzība. Tāpat iespējams kļūt par brīvprātīgo, sniedzot informāciju par sevi. Reģistrēšanās ar internetbankas datiem, piekrišana brīvprātīgā darba vadlīnijām, tai skaitā ētikas priekšrakstiem, brīvprātīgais informē par savu identitāti, apliecina savus labos nodomus. Ilze Jankovskabrīvprātīgo kustības “Paliec mājās” pārstāve

Apliecinot, ka ir konkrēts cilvēks, tā ir izsekojamība. Apstiprina, ka ievēros brīvprātīgā darba ētikas un drošības vadlīnijas. Kad ir kāds, kuram palīdzība nepieciešama, zvana vai piesakās interneta vietnē, izklāsta konkrētu lūgumu. Šie palīdzības lūgumi apkopojas mobilajā lietotnē, tos redz brīvprātīgie, kuri var apstiprināt vai neapstiprināt palīdzības sniegšanu atkarībā no savas noslodzes. Ja mēs paši netiekam galā, meklējam risinājumus divos veidos: palīdzības lūgumu novirzām Latvijas Samariešu apvienībai vai Latvijas Sarkanajam Krustam; tāpat sadarbojamies ar pašvaldībām. Šī sadarbība ir ļoti veiksmīga, tā strādā.

“Paliec mājās” pārstāve Jankovska tic, ka persona, kura piedāvāja palīdzību Ilzei Vazdikai, vēlas palīdzēt, bet aicina to darīt ētiski, cieņpilni, caurspīdīgā veidā.

Avots