Šis vīruss nav viegli “pārkožams”! Saruna ar infektoloģi Indru Zeltiņu

Kā izskaidrot to, ka valstīs ir ļoti atšķirīgs no Covid-19 mirušo pacientu skaits, pat ja to skaits, kam apstiprināta saslimšana, ir līdzīgs? Vai tāpēc, ka katrā valstī atšķiras nosacījumi, kuras personu grupas testē? Vai tomēr “pie vainas” varētu būt ģenētika?

Tā tiešām ir, ka dažādās valstīs vīrusa izplatība un letalitāte izskatās dažādi. Taču iemesli vēl nav izpētīti. Tam var būt arī ģenētiski iemesli, taču pašreiz to vairāk var skaidrot ar dažādu tautu uzvedības modeļu atšķirībām.

Tīmeklī jau klīst versijas, ka latviešus šis vīruss neņemšot vai ka tas neesot kaitīgs cilvēkiem ar 0 asins grupu.

Šādus apgalvojumus, ja tie apstiprinās, var izteikt tikai pēc vairāku gadu nopietniem pētījumiem. Tāpēc tie nav nopietni ņemami.

Šobrīd zinātnieki ir koncentrējušies uz to, kā cīnīties ar vīrusa izplatību. Tā iespaids uz dažādām cilvēku grupām varētu tikt pētīts vēlāk, kad būs savākts pietiekami daudz materiālu. Vispārīgi runājot, cilvēkiem mēdz būt dabiskā imunitāte pret kādām infekcijām.

Kad koronavīruss būs pilnībā apkarots, zinātniekiem tas varbūt vairs nebūs interesants…

Pirmkārt, es šaubos, vai tas tiks apkarots pilnībā. Bet, ja arī apkaros, zinātnieku interese, visticamāk, saglabāsies, jo paredzams, ka nāks vēl trešais šāda tipa vīruss un būtu labi tam sagatavoties – izpētīt, novērst, prognozēt.

Var būt pat tā, ka koronavīruss tāpat kā gripa gadu no gada atgriežas ar kādu jaunu paveidu.

Kā pati sevi sargājat šajā pandēmijas laikā?

Strādāju slimnīcā un katru darba dienu eju uz darbu. Slimnīcā gan ir ierobežota pacientu un apmeklētāju plūsma, tomēr tik un tā daudz biežāk nekā parasti vēdinām telpas un mazgājam rokas. Turklāt rokas jāmazgā ilgi un rūpīgi. Ikdienā masku un aizsargtērpu nenēsāju, toties izvairos iet uz veikaliem, esmu iemācījusies iepirkties retāk.

Izvairos no sabiedriskā transporta. Ārpus darba un mājām vienīgā aktivitāte šobrīd ir pastaigas svaigā gaisā, ko iesaku arī citiem. Protams, jādodas tur, kur nav lielu cilvēku pūļu.

Dzirdēts viedoklis, ka visiem, izejot ārpus mājas, būtu jāliek maska. Esmu redzējusi vientuļu riteņbraucēju mežā ar masku, kā arī autovadītāju ar masku mašīnā vienu pašu. Kāda no tā jēga?

Nekāda. Veselam cilvēkam maskas nēsāšanai nav pamatojuma, īpaši, ja viņš ir viens. Tam varētu būt vienīgi psiholoģiskais pamatojums. Ja šis cilvēks jūtas komfortablāk, kad uz sejas ir maska, lai tā paliek. Maskai ir nozīme tad, ja cilvēks jau ir slims: ja viņš šķaudīs, mikrobs paliks maskā.

Izskan arī padomi mazgāt visu, kas atnests no veikala, piemēram, piena paku.

Uz virsmām vīruss var saglabāties pat līdz trim diennaktīm. Tāpēc izskanējušie ieteikumi, ka pēc veikala apmeklējuma iepakojumi un produkti būtu jānomazgā, ir vērā ņemami.

LA.lv

Avots