“Vasaras beigās Delta paveids būs pārņēmis Eiropu.” Latvijas eksperti nobažījušies par jaunā Covid-19 paveida straujo izplatību

Tam par iemeslu min Covid-19 Delta jeb Indijas paveidu, kas nonācis jau aptuveni 80 valstīs un gausā riska grupas personu vakcinācija vairo bažas, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums “Panorāma”.

Par jaunā Covid-19 paveida “uzvaras gājienu” ir nobažījušies arī Latvijas eksperti…

Pirmo reizi Indijā atklāto vīrusa paveidu Latvijā pagaidām konstatē 5-6% gadījumu, taču tiek lēsts, ka situācija mainīsies vasaras beigās.

“Divu mēnešu laikā, faktiski līdz augusta sākumam, prognozē, ka šis vīruss būs aptuveni par 70% procentiem sastopams Eiropas Savienības valstīs un augusta beigās vai vasaras beigās jau būs konstatēts 90% gadījumu no visiem celmiem, tāpēc ka tas izplatās sabiedrībā daudz straujāk,” paskaidroja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš norādīja, ka vīrusa izplatīšanos tomēr raksturo sezonalitāte, kas saistīta ar cilvēku uzvedību, vasaras laikā vairāk uzturoties svaiga gaisā un līdz ar to mazāk inficējoties. Taču tas nenozīmē, ka drīkst zaudēt modrību.

“Lielākais risks mums ir, protams, ja vēl kaut kas nenotiek tagad sliktāks, ir atkal rudens situācija, ja mēs nebūsim vairāk vakcinēti,” sacīja Kloviņš.

Tāpēc ir būtiski panākt lielāku Latvijas iedzīvotāju skaita vakcināciju, jo Delta variants straujāk izplatās valstīs, kur ir mazāk vakcinēto.

“Tas ir zinātniski jau pierādīts, ka Delta variants diemžēl izplatās valstīs ar zemu vakcinācijas līmeni,” uzsvēra Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule.

“Gan pieaug saslimstības līknes, gan arī hospitalizācijas un mirstības līkne. Arī valstīs ar augstu vakcinācijas aptveri saslimstības līkne var kāpt pie Delta varianta, bet tur tiek uzrādīti jau pētījumos, ka nāves gadījumu skaits nepieaug,” skaidroja Cipule.

Pēc Perevoščikova teiktā, pietiekama vakcinācijas aptvere būtu 70% visu iedzīvotāju. Tā kā Latvijā nevakcinē bērnus, kas ir jaunāki par 12 gadiem, būtu jāsasniedz lielāka vakcinācijas aptvere tieši pieaugušo vidū, proti, 80 %. Tāpēc, kā norāda Perevošcikovs, ir īpaši svarīgi panākt, lai vairāk vakcinējas riska grupas.

Avots