Pavisam cits skatījums uz muguras sāpēm: ārsts Eglītis atklāj, ko svarīgi pārbaudīt, ja sāp mugura (un tas nav mugurkauls)

Ja sāp mugura, tas nenozīmē, ka pirmais, kas jādara, – jāveic dārgi izmeklējumi. Svarīgi pārbaudīt vienkāršas lietas, piemēram, vai nav parazīti.

Ārsts Egils Eglītis nesen nosvinēja 70 gadu jubileju. Meklētājs un nemiera gars – gan darba gados Latgalē uzreiz pēc Medicīnas institūta beigšanas, gan doktora disertācijas izstrādes posmā, pētot sirds asinsvadu sistēmas traucējumus, gan pasniedzot fizisko rehabilitāciju un kustību anatomiju topošajiem fizioterapeitiem Sporta pedagoģijas akadēmijā, gan daloties savās zināšanās muguras sāpju un locītavu problēmu risināšanā. Daudzi viņu uzskata par vienu no autoritatīvākajiem manuālās terapijas praktiķiem.

Zem jostasvietas dārgakmeņiem nepatīk

“Daudzveidībā un kustīgumā dzīve kļūst interesanta un pat skaista, taču jārēķinās, ka līdztekus vienmēr pastāv “pieradinātā domāšana” un uzskatu nemainība,” spriež dakteris. Ar pieradināto domāšanu viņam allaž bijusi nesaprašanās. “Ierasti piekrītam, ka Ameriku atklāja Kolumbs. Bet tā taču nav! Nedomājot līdzi, sakām, ka ķīnieši pieder pie dzeltenās rases. Bet vai kāds ir redzējis kaut vienu dzeltenu ķīnieti?”

Pieradinātās domāšanas stereotipus viņš cenšas izkustināt arī attiecībā uz muguras kaitēm. Sāp mugura? It kā pašsaprotami būtu jāvaino mugurkauls, tāpēc svarīgi to pēc iespējas niansētāk pārbaudīt: rentgenogrāfija, datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse… Eglītis saka: “Svarīgi apzināties, ka ne vienmēr tas vajadzīgs, jo muguras sāpēs daudz biežāk var izpausties citas veselības problēmas, kuras svarīgi pazīt un nesaplūdināt vienuviet.”

Ārsts uzskata, ka viens no vismazāk apzinātajiem muguras sāpju iemesliem ir parazītu infekcija. Apmēram trešdaļai Eiropas populācijas, turklāt dzīvojošiem tiklab pilīs, kā būdiņās, ir šie nelūgtie ciemiņi. “Parazīti mājo visur mums apkārt, tulkojumā para sitos nozīmē – ‘tie, kas sēž blakus’. Šādu “blakussēdētāju” klātbūtne rada iekaisumu gremošanas sistēmā, vājina vēdera muskuļu refleksus, tas liek saspringt muguras atliecējiem, nospiežot kapilārus. Cilvēka pašsajūta pasliktinās – no rīta mugura stīva un sāp. Sākot dienas aktivitātes, tas pakāpeniski pāriet, taču joprojām ir grūti pieliekties un atliekties. Dienā savukārt paaugstinās jutīgums pret caurvēju. Muskuļi ir sasprindzināti, tāpēc sāk traucēt asinsriti – “sapūstā” vieta salst: taisiet ciet logu, citādi saaukstēšos!”

LASI ARĪ: TOP-16 dīvainākās lietas, ko ginekologi 2017. gadā izvilkuši no vagīnām.

Lai cik grūti būtu pieņemt parazītu klātbūtni, Eglītis iesaka lūkoties uz to racionāli. Ja komplektā ar muguras sāpēm seja kļuvusi bāla, naktīs slikts miegs, zem acīm redzami tumši loki, bet vēders veļas pāri bikšu gumijai, nekavēties jādodas pie ģimenes ārsta uz attārpošanas kūri (tam pat būtu jākļūst par gadskārtēju vispārējās veselības uzturēšanas pasākumu).

Kā vēl vienu ļoti svarīgu iemeslu gan muguras sāpēm, gan kāju locītavu funkciju traucējumiem Eglītis min kaitējumu, ko cilvēks pats sev nodara ar pīrsingu nabā. “Dārgakmeņiem nepatīk, ja tos nēsā zem jostas, tāpēc nav jābrīnās, ka pīrsinga nēsātājas lieto pretiekaisuma tabletes un sāk klibot.”

TURPINĀJUMU LASIET NĀKAMAJĀ LAPPUSĒ!