Pavisam cits skatījums uz muguras sāpēm: ārsts Eglītis atklāj, ko svarīgi pārbaudīt, ja sāp mugura (un tas nav mugurkauls)

 

Kas pa divi, lai ir simetrisks

Oponējot ieskatam, ka par svarīgāko muguras sāpju vaininieku uzskatāmas mugurkaula problēmas, profesors precizē: tas atbilst patiesībai desmit procentos gadījumu. Tikai vienā nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, bet visos atlikušajos sāpes ir saistītas ar iegurņa joslas problēmām.

“Gūžas un dibens, kas savieno kājas ar vidukli, sastāv no noteiktiem kauliem un to savienojumiem. Iegurni noteiktā stāvoklī fiksē vairāk nekā 30 muskuļi, kas saistīti ar vēderu, dibenu, kājām, starpeni. Lai iegurnis telpā turētos simetriski, visām šīs sistēmas sastāvdaļām jābūt vienlīdz stiprām un jāfunkcionē atbilstoši stingri noteiktām normām. Ja muskuļu funkcionālajā sadarbībā kaut kas “klemmējas”, kāju garums kļūst dažāds, līdz ar to soļu platums atšķiras. Cilvēks nevar mierīgi nosēdēt, arī stāvot, viņam jāstaigā apkārt, nemitīgi jādīdās.” Diskomforts sāk izpausties muguras sāpēs.

Signālus, kas vēstī par šādu veselības sarežģījumu tuvošanos, profesors aicina laikus pamanīt pašiem. “Nav taču grūti sevi rūpīgi apskatīt pie spoguļa. Papētiet galvu – vai ausis atrodas vienādā augstumā, vai gurnu kauli un pleci ir simetriski. Ja viens plecs pastāvīgi ir uzrauts, otrs noslīdējis zemāk, viena kāja noslogojas vairāk nekā otra, tāpēc gribas to izvirzīt uz priekšu. No tā sāk vilkt un sāpēt kaklā.”

Svarīgi ik pa laikam arī paskatīties uz apaviem – tas, ka vienai kurpei papēdis nomīdījies vairāk nekā otrai, liecina par ķermeņa asimetriju ar visām no tā izrietošajām sekām.

Īpaši svarīgi iegurņa asimetriju laikus pamanīt sievietēm, kuras gatavojas dzemdībām, – ja šajā jomā viss kārtībā, sieviete jūtas labāk un ir vairāk pasargāta no iespējama dzemdību traumatisma, bet mazulim nākt pasaulē ir vieglāk.

Dakteris vienlaikus uzsver: iegurņa funkcionālo noviržu cēloņi ir tik daudzveidīgi, ka to precizēšanai ar pašizpēti vien ir par maz, – vajadzīgs arī šo jomu apguvušo speciālistu skatījums – manuālo terapeitu, fizioterapeitu, ģimenes ārstu.

Labā ziņa ir tā, ka lielākajā daļā gadījumu iegurņa korekcija ir vienkārši veicama un būtiski uzlabo pašsajūtu.

Svarīgs tikai pats cilvēks

Eglītis uzsver, ka jūtas, prāts un ķermenis cilvēkā ir vienoti, tāpēc fiziskās sajūtas ļoti ietekmē stāvoklis, kāds ir emocionālajā pasaulē. Pastāvīgi klausītas sliktas ziņas, skumjas, nespēja izkļūt no depresīva noskaņojuma un bēdām, kā arī citādas negatīvās emocijas var izraisīt mokošas sāpes mugurā.

Ārsts skaidro, ka ilgstošas negatīvas emocijas rada diafragmas spazmas, kas bloķē augšējo jostas nervu pinumu, tāpēc mainās elpošana un stāja. Norobežošanās no sliktām ziņām un mācīšanās būt smaidīgiem un labestīgiem daudzos gadījumos var pat aizstāt zāles pret muguras sāpēm. Cilvēks jau nav tikai kauli un muskuļi, bet arī jūtas. Un sirds nav tikai muskulis.

Diemžēl mūsdienu medicīnā bieži redzams, ka tādu, kuram sāp mugura, vienkāršāk sūtīt uz sarežģītos aparātos veicamām pārbaudēm, zāļot, masēt un vingrināt nekā rosināt atbrīvoties no parazītiem, sakārtot iegurni, izņemt no nabas pīrsingu, harmonizēt domas.

Eglītis saka: ja pirmajā vizītē cilvēks uzreiz ceļ priekšā ķīpu ar izmeklējumu atzinumiem, viņš bīda to prom. Onkoloģijā un līdzīgās slimībās datortomogrāfija vai magnētiskā rezonanse bieži ir neaizvietojamas, taču saistībā ar muguras sāpēm ārsts to uzskata par nevajadzīgi izšķiestu naudu.

“Man svarīgākais ir konkrētais cilvēks, turklāt tajā neizskaistinātajā vidē un problēmās, kurās viņš patlaban atrodas. Nozīmīgs ir viss, ko viņš stāsta par sevi pats un ko par viņu varu secināt es – pēc runas veida, stājas, muskuļu tonusa. Nekādu aparātu, tikai paša ausis, rokas, galva un acis. Sajūtas. Intuīcija. Zināšanas, ko devuši līdzšinējie darba gadi un katras situācijas piedāvātā skola.”

TURPINĀJUMU LASIET NĀKAMAJĀ LAPPUSĒ!