“Mūsu sabiedrībā viņam nav vietas.” Gulbenes maniaks var prasīt apžēlošanu

 

Cik personām, kuras ir uz mūžu ieslodzītas, ir tiesības lūgt pirmstermiņa atbrīvošanu, un cik tās ir izmantojušas?

Pašreiz 10 uz mūžu ieslodzītajām personām ir tiesības iesniegt apžēlošanas lūgumu. No minētajām 10 uz mūžu ieslodzītajām personām septiņas personas ir izmantojušas šīs tiesības un iesniegušas apžēlošanas lūgumu, no tām trīs personas izmantoja tiesības iesniegt apžēlošanas lūgumu divas reizes. Saskaņā ar IeVP rīcībā esošo informāciju neviens mūža ieslodzītais nav apžēlots, visiem septiņiem mūža ieslodzītajiem apžēlošanas lūgums ir izskatīts un noraidīts.

 

Kādos apstākļos atrodas uz mūžu ieslodzītie?

Atbildot uz jautājumu par soda izpildes režīmu slēgtajos cietumos, IeVP informē, ka saskaņā ar Latvijas Sodu izpildes kodeksu (50.4 pants. Soda izpildes režīms slēgtajos cietumos) minētās tiesības valkāt personisko apģērbu, patstāvīgi apmeklēt cietuma medicīnas daļu, veikalu, ēdnīcu un bibliotēku, piedalīties pasākumos ārpus atsevišķā cietuma bloka neattiecas uz notiesātajiem ar brīvības atņemšanu uz visu mūžu (mūža ieslodzījums), kuri sodu izcieš atsevišķā slēgtā cietuma blokā ar pastiprinātu uzraudzību.

Papildus šajā pantā minētajām tiesībām notiesātajiem ar brīvības atņemšanu uz visu mūžu (mūža ieslodzījums), kuri sodu izcieš atsevišķā slēgtā cietuma blokā ar pastiprinātu uzraudzību, ir tiesības sazināties ar radiniekiem un citām personām ar videozvanu bez brīvības atņemšanas iestādes pārstāvja klātbūtnes: 1) izciešot sodu soda izciešanas režīma augstākajā pakāpē, – tiesības uz stundu ilgu videozvanu trīs reizes mēnesī; 2) izciešot sodu soda izciešanas režīma vidējā pakāpē, – tiesības uz stundu ilgu videozvanu divas reizes mēnesī; 3) izciešot sodu soda izciešanas režīma zemākajā pakāpē, – tiesības uz stundu ilgu videozvanu vienu reizi mēnesī.

LA.lv